مدل های کسب و کار اینترنتی کدامند؟

همان طور که می دانید اینترنت فضای دنیا را به کلی عوض کرده و کسب و کار و تجارت را نیز دستخوش تغییراتی اساسی داده است.
همه ی ما با فروشگاه های اینترنتی بزرگ و موفقی که به درآمدهای میلیاردی رسیده اند( مثل دیجی کالا،بامیلو و…) آشنایی داریم و حتی ممکن است خودمان هم بارها از آن ها خرید کرده باشیم.

امروزه میتوان با سرمایه ای اندک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کرد که برای فروش محصولاتمان نه به فروشگاه احتیاج داشته باشیم نه به محل فیزیکی؛و درآمدی معادل داشتن فروشگاه داشته باشیم .در این مقاله با اصلی ترین مدل های کسب و کار اینترنتی می پردازیم.پس با ما همراه باشید.

مدل های کسب و کار اینترنتی به سه دسته تقسیم می شوند

۱. فروش محصول؛
۲. فروش خدمات؛
۳. فروش محصول اطلاعاتی؛

اولین مدل کسب و کار اینترنتی:فروش آنلاین محصولات

مدل کسب و کار اینترنتی

احتمالا فروش محصول اولین گزینه ای است که به ذهن همه می رسد .برای این کار باید محصولی فیزیکی و قابل ارسال تولید کنید و آن را از طریق فروشگاه اینترنتی خود، پیج اینستاگرام و شبکه های اجتماعی، یا عضویت در پنل فروشندگان دیجی کالا و سایر فروشگاه های اینترنتی تا محصولات شما را به فروش برساند.

مزایای فروش محصولات به صورت آنلاین

فروش آنلاین محصولات در مقایسه با فروش سنتی در مکانی فیزیکی،مزیت های فراوانی دارد.نخست اینکه مشتریان بدون تکان خوردن از جای خود می توانند محصولات شما را برسی کنند بدون آنکه به فروشگاه شما بیایند.

همچنین مشتریان می‌توانند گزینه‌های موجود مانند نظرات سایر مشتریان، مواد تشکیل دهنده محصولتان و دستورالعمل‌ها یا کاربردهای آن را مشاهده کنند. عکس ها و اسلاید هایی از محصول شما برای استفاده و بخش سؤالات متداول نیز به مشتریان اطلاعاتی می‌دهد که نمی‌توان در فروشگاه‌های سنتی و فیزیکی به دست آورد.

معایب فروش محصولات به صورت آنلاین

برای فروش آنلاین شما باید کالایی را تولید، انبار و ارسال نمایید.ممکن است کالای شما خراب شود یا تولید،انبار ومخصوصا ارسال آن ها وقت زیادی می برد و ممکن است پس از ارسال مشتری کالای شما را ارجاع دهد.گذشته از این ها باید کنترل صحیحی هم روی تولید کالا داشت.

به عنوان مثال اگر بیشتر از تقاضای مشتری کالا تولید کنید ممکن است خراب شوند و بالعکس اگر کمتر از تقاضا تولید کنید به تدریج مشتری های خود را از دست می دهید و آنها به سرعت منبع مطمئن تری را پیدا می کنند.

دومین مدل کسب و کار اینترنتی:فروش خدمات به صورت آنلاین

مدل کسب و کار اینترنتی

فروش آنلاین خدمات به دو صورت انجام می گیرد:

۱:استفاده از وب سایت به عنوان ابزار فروش:

در این روش کسب و کاری آفلاین از سایت خود برای بازاریابی و آشنایی بیشتر بازار هدف با خدمات خود استفاده می کند که بصورت آفلاین انجام می شود.

در این حالت، وب‌سایت شبیه به بروشوری برای کسب و کار آفلاین شما عمل می کند.مثلا یک مهندس ساختمان،دندانپزشک یا وکیل را از وبسایتش پیدا کنید و او را مورد ارزیابی قرار دهید.

۲:استفاده از وبسایت به عنوان ویترین

در این روش خدمات به صورت آنلاین (اینترنتی) عرضه یا به فروش می رسد.برخی از این خدمات مانند سایت‌های نمایش آنلاین ویدئو، ارائه‌ی خدمات میزبانی وب، بازاریابی ایمیلی،
خدمات گردشگری و مسافرتی می باشد.

مزایای فروش اینترنتی خدمات

اگر وبسایت به خوبی و با سلیقه طراحی شده باشد و تبلیغ آن را انجام دهید،بسیار کم هزینه تر نسب به روش های آفلاین و سنتی است و در عوض بازده بیشتری نسبت به آن را دارا می باشد.

در این روش،مشتریان اطلاعات کاملی نسبت به شما و خدمات تان بدست می آورند.در نتیجه راه اندازی این مدل کسب و کار بازدهی وسرعت بیشتری نسبت به فروش محصول و خدمات به صورت آفلاین دارد.

معایب فروش اینترنتی خدمات

در این مدل کسب و کار اینترنتی رقابت بسیار بالایی وجود دارد.به عنوان مثال اگر کار شما مرتبط با تاسیسات ساختمان باشد به سختی می توانید در نتایج گوگل ظاهر شوید.چون اگر کلمه ی تاسیسات ساختمان را در گوگل سرچ کنید هزاران نتیجه یافت می شود.

بنابراین چون در این مدل کسب و کار امکان برقرای رابطه ی حضوری با مشتری کاهش می یابد؛باید از بازاریابی تهاجمی استفاده کنید.میتوانید یک سایت با محتوای جذاب (عکس،فیلم،نوشته) ایجاد کنید.

سومین مدل کسب و کار اینترنتی:فروش اطلاعات به صورت آنلاین

مدل کسب و کار اینترنتی

معمولا کسب و کارهای مرتبط با بازاریابی اینترنتی و سبک زندگی این مدل کسب و کار اینترنتی را انتخاب می کنند.
اکثر صاحبان کسب و کار اینترنتی فروش آن ها به تعداد محصولات یا خدماتشان محدود می شود مگراینکه محصول بیشتری تولید کرده یا تجهیزات بیشتری داشته باشند اما در فروش آنلاین اطلاعات هیچ محدودیت فروشی وجود ندارد.

در این مدل محصولات به صورت دیجیتال و خودکار عرضه می شوند.صدور صورتحساب و پرداخت به صورت خودکار انجام می شود و هیچ محدودیتی در تعداد تراکنش ها در طول شبانه روز وجود ندارد
فروش اینترنتی اطلاعات به دو دسته تقسیم می شوند:

۱:فروش فایل دانلودی:

رایج ترین محصول دانلودی،کتاب الکترونیک است و قیمت های مختلفی دارد.سایر محصولات دانلودی می تواند شامل فایل صوتی(mp3)،ویدیوئی(mp4) و فایل متنی شود.

۲:گرفتن حق عضویت در وبسایت:

برخی از مدیران وبسایت ها مجله ها،مقاله ها،سمینارها،ویدیو ها یا فایل صوتی در سایت خود قرار می دهند وکاربران برای استفاده از این مطالب باید ماهانه یا سالانه هزینه ای را متقبل شوند تا دسترسی کامل به محتوا را داشته باشند

مزایای فروش آنلاین اطلاعات

در این مدل از کسب و کار اینترنتی ساخت فایل یا اطلاعات قابل فروش و بروزرسانی آن بسیار کم هزینه تر از سایر مدل های کسب و کار اینترنتی می باشد.هیچ هزینه ای برای نگهداری،حمل یا ارسال وجود ندارد و محدودیت تعداد مشتری هم ندارد.

معایب فروش آنلاین اطلاعات

به علت فراوان بودن اطلاعات رایگان در سطح اینترنت که برای همگان در دسترس می باشد متقاعد کردن مشتری برای پرداخت هزینه ی اطلاعات و محتوای شما کار دشواریست.به علاوه به راحتی می توان محتوای دیجیتال را کپی و سرقت نمود.
نکته ای در مورد فروش آنلاین اطلاعات
مردم به هیچ وجه حاظر نیستند برای محتوای قدیمی پولی پرداخت کنند.محتوای شما باید مشکلی اساسی را حل کند.بنابراین همیشه به دنبال بهترین روش برای تولید محتوا باشید.هرگز تصور نکنید مردم برای مطالب معمولی شما هزینه ای را پرداخت کنند.محتوای شما باید جامع و کامل باشد و نیازی اساسی را حل کند.

چگونه کسب و کار اینترنتی موفقی داشته باشیم؟

صرف نظر از اینکه کدام مدل کسب و کار اینترنتی را انتخاب می کنید،باید استراتژی تولید محتوا داشته باشید.یعنی بدون تولید محتوا(آنهم محتوای با کیفیت) کسب و کار شما از همین الان شکست خورده است؛زیرانمی توانید ترافیکی از سمت موتورهای جستجو را به سایت خود جذب کنید ؛در این صورت هیچگونه مشتری هم به سمت شما نخواهد آمد